עקמת

עקמת

לא ידועה הסיבה להופעת העקמת (סקוליוזיס), המתבטאת בעיקום של חוט השדרה. בניגוד לדעה הרווחת – עקמת אינה נגרמת מיציבה שמוטה, ישיבה לא נכונה על כסא או סחיבת ילקוט כבד על הגב. יחד עם זאת, ידוע שהתופעה מתחילה לרוב בילדות, בעיקר בגיל ההתבגרות, בזמן הצמיחה המואצת של הגוף. הנתונים הסטטיסטיים מצביעים על כך ש 10% מכל בני הנוער סובלים מעקמת, ושכיח יותר בקרב בנות (יחס של 1:7 בהשוואה לבנים), ומדרגת חומרה גבוהה יותר.

העקמת מתרחשת ‘בשקט, כמעט בסוד’, ונסתרת מהעין בשלבי ההתפתחות המוקדמים, וגורמת לבעיות וקשיים רבים: החל מיציבה פגומה, כאבי גב כרוניים, בעיות נשימה ובמקרה של עקמת חריפה בעיות לב וריאה.

בארץ, עקב בעיות תקציב, ביטלו את הבדיקות לגילוי עקמת במסגרת בתי הספר, ואין חוק המחייב את כל הילדים בגילאים שבין 11 עד 16 לעבור בדיקה לגילויה, כפי שנחקק במדינות רבות אחרות.

התוצאה  –  גילוי מאוחר של מקרי עקמת, אשר באבחון מוקדם היה ניתן למנוע את התפתחותה או לצמצם את היקפה.


הפתרון לפי מרכז רפאל:
במרכז רפאל מטפלים בהצלחה במקרים רבים של עקמת – על כל סיבוכיה וקשייה, וממליצים לבצע אבחון מוקדם למניעת החמרה ונזקים בריאותיים נוספים, בקרב ילדים ובני-נוער.

אבחון וטיפול בפציעות ספורט
במרכז תוכניות ייחודיות לטיפול בפציעות ספורטאים, וכן, תוכניות חיזוק ומניעה. ד”ר פרטר, כירופרקטור, בוגר בית הספר לכירופרקטיקה שבטורונטו, קנדה משנת 1985 –  פיתח שיטת אבחון וטיפול המאפשרת זיהוי של חסימות במערכת העצבים באיברים הפנימיים ובמערכת הגידים והשרירים. הוא גילה שהמרחק בין הרצוי ולבין המצוי תלוי ברמת התקשורת בין המוח, מערכת העצבים וכל איבר ושריר בגוף.עם הטיפול המתאים ניתן לעזור לגוף להתעלות ולהתגבר על אותן חסימות וליצור גוף מיומן, מכוון, מדויק, יעיל וממושמע.

  • אבחון מוקדם – הוא המפתח למניעה וצמצום נזקים בלתי הפיכים הנובעים מעקמת מאחר ולא ניתן להשיב את המצב לקדמותו וליישר את עמוד השדרה, מודעות הורית לאבחון המוקדם של עקמת משמעותית וקריטית למניעת החרפת המצב, עיוותים קשים או ניתוחים בעמוד השדרה.על כן, התגייס מרכז רפאל להגברת המודעות לנושא בקרב ההורים, ולעידוד ביצוע אבחון לכול ילד בין הגילאים 11-16
  • האבחון מתבצע על ידי ד”ר רפי פרטר, ‘בשיטת רפאל’, והטיפול, אם נדרש, אפקטיבי וממוקד, במטרה להחזיר את החוליות למקומן, חיזוק השרירים התומכים בעמוד השדרה ומעקב תקופתי לתחזוקה ושימור.

אבחון מוקדם וטיפול נכון עשויים למנוע נזק בלתי הפיך וניתוח בעמוד השדרה.

דילוג לתוכן