המדריך המלא לשימוש בקניזיו טייפ

קינזיו טייפ

המדריך המלא לשימוש בקניזיו טייפ

קניזיו טייפ, או בשמו השני והמוכר לא פחות טייפ קינזיולוגי, הוא מכשיר לריפוי ולאיחוי שרירים ומפרקים בגוף האדם. ההמצאה הזאת, שפותחה בשנות ה-70, משמשת כבר שנים רבות אנשי מקצוע שונים בעולם הרפואה, בעיקר פיזיותרפיסטים וכירופרקטים, לצורך הקלה על כאבים אורטופדיים אשר נגרמים מסיבות שונות ומניעתם – החל משרירים תפוסים וכלה בפציעות ספורט, שלעיתים נדמה לנו שאי אפשר לטפל בהן כלל או שאי אפשר להחלים מהן. אז מה הוא בעצם קניזיו טייפ ואיך משתמשים בו? במאמר שלפניכם נענה על כל השאלות, מתחילים.

מהו קינזיו טייפ?

קניזיו טייפ הוא תחבושת אלסטית שדומה מאוד לפלסטר, אבל להבדיל ממנו היא עשויה מסיבי כותנה גמישים שהופכים אותה להיפו-אלרגנית. בזכות תכונות אלו, השימוש בחבישה זו מתאים לכל סוגי העור ולשימוש לזמן ארוך בלי סיכון להתפתחות אלרגיות או פריחות. נוסף לכך, סיבי הכותנה של הקינזיו טייפ נמתחים ובעצם נדבקים לעור באורכים ובגדלים שונים. על הקינזיו טייפ, שמגיע בצבעים שונים, יש טבעות שמוטבעות גם על צידו הדביק וגם על צידו האחורי, כך שהן מאפשרות חבישה טובה. הייחוד של חבישה זו היא שאפשר להתאים את גודלה לאזור אליו היא מיועדת ואפשר להדביק אותה בצורות שונות – משמע להתאים את צורת ההדבקה של הקינזיו טייפ לשריר, לגיד או לעצם שבה צריך לטפל. הקינזיו טייפ גם עמיד למים, מה שהופך אותו ליעיל וקל לשימוש לאורך זמן. משתמשים בקינזיו טייפ בעיקר בעולם הפיזיותרפיה והכירופרקטיקה כאביזר משלים לאבחון פציעות ולטיפול בטראומות ובפציעות שנגרמות לשריר ולמערכת השלד. לקינזיו טייפ יש השפעות שונות על פציעות אורטופדיות כמו הפחתת כאבים, דיכוי פעילות מוגברת של השריר, הזרמת דם לאזור הפגוע, מניעת פציעות עתידיות, החזרת טווח תנועה למפרקים ועוד.

הקינזיו טייפ נקרא על שמו של הכירופרקט אשר המציא אותו ביפן בשנות ה-70 המוקדמות, דוקטור קנזו קייז, לאחר שלא היה מרוצה מהשימוש בחבישת ריגיד טייפ אשר אינה אלסטית. דוקטור קנזו קייז פיתח את החבישה לצורך הדבקה של המפרק באופן שיכאיב פחות למטופל, אך עדיין ישמור על טווח תנועה מלא, ושההדבקה תישמר טובה גם אחרי שהמטופל יצא מהקליניקה ונמצא בביתו. לראשונה השתמש קנזו קייז בקינזיו טייפ על מתאבקי סומו ביפן, ואפילו ניסה את הקינזיו טייפ על בעלי חיים ומצא אותו שימושי ויעיל גם בשבילם.

מהי מידת היעילות של הקינזיו טייפ?

מידת היעילות של הקינזיו טייפ עדיין לא הוכחה באופן מחקרי וגורף, שכן מתווסף לטיפול בו גם טיפול משלים של פיזיותרפיה ידנית ושילוב של מכשור רפואי שונה. במציאות בשטח, החבישה הזאת מומלצת מאוד על ידי אנשי מקצוע בעלי ניסיון שכן הוא עוזר מאוד לטיפול ולהחלמה של שרירים ומפרקים אם משתמשים בו נכון – לכן האביזר הזה תורם מאוד לתהליך הטיפול בכללותו.

הקינזיו טייפ יכול לתורם לטיפול במגוון רחב של כאבים כמו כאבי ברכיים לדוגמה. הקינזיו טייפ יכול לסייע למקם נכון את הפיקה בברך ולכוון את פעילות הברך והשרירים התומכים בה בעת הליכה או בזמן פעילות ספורט אחרת שמפעילה לחץ רב על המפרק הגדול ואחד החשובים ביותר ברגל. נוסף לכך, נמצא כי הקינזיו טייפ יכול להפחית כאב כרוני בברכיים שנגרם עקב דלקות ומחלות שונות, בכך שהדבקתו באופן הנכון מדייקת את תנועת הברך ואת המכניקה שלה לכדי תנועה דינאמית ופונקציונליות באמצעות תמיכה. באופן זה הקינזיו טייפ מפחית כאבים שנגרמים עקב תנועות לא נכונות ומגן על המפרק מפגיעות נוספות. ולא רק בברכיים אלא במפרקים נוספים.

אי אפשר לבודד את הקינזיו טייפ ולהתייחס אליו בלי להתייחס לתהליך טיפול פיזיותרפיה מלא, ולכן קשה לקבוע חד משמעית במחקרים ובספרות שקינזיו טייפ הוא יעיל לטווח ארוך. אך אין זה מונע מאנשי מקצוע בעלי ניסיון מקצועי רב שנים של טיפול במגוון פציעות שונות, של כל מיני מטופלים משלל רקעים, להמשיך ולהשתמש בו כדי להעניק את הטיפול הטוב ביותר למטופלים שלהם. על כן, פיזיותרפיסטים משתמשים בו בעיקר בטיפול בפציעות ספורט שונות שנגרמות ממאמץ יתר או חבלה, אצל אתלטים, שחקני כדורגל, רקדנים ואפילו מוזיקאים. ספורטאים רבים משתמשים בקינזיו טייפ כאשר עליהם להתאושש מהר מפציעות שנגרמות עקב הפעילות הספורטיבית, לדוגמה כאשר הם נמצאים בתחרות. השימו בקינזיו טייפ מעורר את השריר הפגוע וגורם לגירויו של השריר לפעולה. נוסף לאלה, מטופלים ופיזיותרפיסטים מעידים כי השימוש בקינזיו טייפ כן אפקטיבי לטיפול בכאבים שונים ולהקלה עליהם באמצעות שיפור הזרמת הדם אל האזור הכואב, תיקון מנח השריר ושחרורו, וכמו כן שיפור טווח התנועה של המפרק או השריר לאחר שנפגע או אפילו בזמן שהוא עדיין פגוע, אצל ספורטאים מתחרים לצורך העניין.  

האם אפשר לטפל בכל סוגי הכאב בקינזיו טייפ?

כאמור, את קינזיו טייפ אפשר לשלב בעוד אלמנטים שונים ודרכי טיפול בבעיות למיניהן כדי לטפל בכאבים מסוימים, אך לא בכולם. כל פיזיותרפיסט או כירופרקט ישתמש באביזר זה בצורה שונה בשביל לטפל בבעיות שונות. משתמשים בקינזיו טייפ בעיקר לטיפול בפציעות שרירים ובפעילות לא תקינה של מפרקים שונים בגוף, לדוגמה במפרק הברך, בקרסול ואפילו במפרקי הכתפיים. אך הקינזיו טייפ משפיע בעיקר על מתח השרירים אליהם הוא מוצמד ובכך הוא עוזר להחזיר את השריר למצב הטבעי שלו – מה שיכול לעזור בהפחתת כאבים ובהקלה עליהן בצורה משמעותית. מעבר לכך, משתמשים בקינזיו טייפ לצורך שיפור זרימת הדם ונוזלי הלימפה, כאשר נוצרות חסימות מסוימות בגלל הפרשות של נוזלים לאזור הפגוע או בגלל מצב שריר המטופל. כמו כן, הקינזיו טייפ עוזר גם לתקן את התנועתיות במפרקים שונים בעזרת דיוק עבודתם והגדרת טווח התנועה שלהם. לכן אפשר לומר שהקינזיו טייפ עוזר לטפל במגוון רחב של כאבי שרירים ומפרקים, אבל לא בכל סוגי הכאבים. יהיה נכון יותר לומר שהוא מטפל בתסמינים שגורמים לכאב, אך לא תמיד הקינזיו טייפ יטפל בשורש הבעיה.

מהם היתרונות של הקינזיו טייפ?

לקינזיו טייפ יתרונות שונים ומגוונים כאשר עובדים איתו נכון. אחד היתרונות הגדולים שלו הוא האלסטיות שלו והאופציה להדביק אותו בהתאמה למבנה שריר המטופל, בין אם הוא עגול, מעוקל או ישר. קיימות צורות עבודה שונות כדי להגיע לתוצאות שונות, כאשר מטפלים בו לצרכים שונים של טיפול בשרירים או בגידים ובמפרקים ואפילו בעצמות – ולכל פעולות אלו יתרונות כפי שמפורט בהמשך:

הרגעת הנפיחות

כאשר נוצרת נפיחות בשל הימצאות נוזלים לימפתיים או אפילו שטפי דם בחלק מהמקרים, הדבקת הקינזיו טייפ יוצר הפחתת לחץ על רקמות חיבור שונות בין השרירים ובכך מאפשרת הורדת לחץ והפחתת דלקתיות מקומית באמצעות הסרת אותם נוזלים מהאזור הפגוע.

פעילות גופנית

הקינזיו טייפ מאפשר חזרה לפעילות גופנית או המשך פעילות גופנית על אף הפציעה, התכווצות השריר או המתיחה, משום שהוא מספק תמיכה בלי להגביל את טווח התנועה של השריר או המפרק. נוסף לכך, השימוש בקינזיו טייפ יכול ליצור גירוי שיגרום לשריר לעבוד או להפך לדכא את הפעילות שלו אם הוא מתאמץ יותר מידי.

פועל כמו משכך כאבים

הקינזיו טייפ גורם להפחתת לחץ על קולטני כאב של מערכת העצבים שנמצאים מתחת לעור, בכך שהוא מרים את העור ומותח אותו. כך הקינזיו טייפ משפיע על מתח השרירים כאשר הוא תומך בהם ומייצב אותם וכמו כן מדכא פעילות עודפת של השריר שפגוע בהחלמתו המלאה.

החזרת השריר

הקינזיו טייפ תורם לכיוון של השריר לאחר שעבר פגיעה ולוויסות הפעילות שלו במקרה הצורך. אם השריר הפסיק לעבוד או מתקשה לפעול, הדבקת הקינזיו טייפ בצורה נכונה תגרום לגירוי של השריר. באותו אופן, אם השריר מכווץ יותר מדי או מתאמץ יותר מידי, מתיחת הקינזיו טייפ יכולה להתבצע בצורה כזו שתדכא את פעילותו. כמו כן, כאשר הקינזיו טייפ מודבק בצורה הנכונה, על ידי כירופרקט או פיזיותרפיסט, הוא יכול להחזיר את השריר למנח הטבעי שלו.

מהם החסרונות של הקינזיו טייפ?

לשימוש בקינזיו טייפ יש המון יתרונות שונים ומגוונים מלבד הפחתת כאבים, אך ישנו גם חיסרון לשימוש בו. הקינזיו טייפ מחייב בעל מקצוע בשביל להשתמש בו בצורה אפקטיבית, שבאמת תנצל את יתרונותיו. רק פיזיותרפיסט או כירופרקט מוסמכים אשר יודעים כיצד עובדים השרירים, הגידים והעצבים ברקמות המחברות ביניהם, ממה הם מושפעים וכיצד פועלת זרימת הדם באזור הפגוע, יכולים לתפעל את הקינזיו טייפ ולהדביק אותו בצורה הנכונה. רק כך אפשר להשתמש בו בצורה אפקטיבית שתביא לתוצאות של הקלה בכאבים ועידוד עבודה נכונה של השרירים.

לסיכום

הקינזיו טייפ הומצא על ידי איש מקצוע שחיפש פתרון לבעיה גורפת שגורמת לאנשים לחזור אליו לקליניקה, ומצא דרך ליעל אביזר חשוב אשר נמצא בשימוש תמידי. הקינזיו טייפ הוא מוצר שיכול להתאים את עצמו לכל סוג עור ולכל סוג של בעיה אורטופדית או כאב. בכך הקינזיו טייפ משפר את חייהם של מטופלים הסובלים מבעיות אורתופדיות שהקשו על חיי היום-יום שלהם כמו בריחת הפיקה מהברך, או טיפול בספורטאים מקצועיים עם פציעות שונות במהלך תחרויות חשובות בקריירה שלהם ועוד. אף על פי שלא הצליחו להראות את מידת היעילות של הקינזיו טייפ, אנשי מקצוע ומטופלים מרבים להשתמש בו כדי להקל על כאבים ולשפר את יעילות התנועה והעבודה של שרירים שונים בגוף האדם, קטנים וגדולים כאחד.

הקו המנחה של ד"ר רפאל פרטר:

התמחויות נוספות:

נטורופתיה

נטורופתיה היא רפואה טבעית, המאמינה בכוח הריפוי הפנימי שקיים בטבע ובכל אדם.המושג נטורופתיה מורכב משתי מילים לטיניות "Natural" – טבע, ו – "Pathy" – מחלה.

קרא עוד »

יוגה

אימון יוגה משמש זה אלפי שנים ככלי לריפוי ושינוי ע"י שימוש מושכל בתנוחות גוף, תרגילי נשימה וטכניקות הרפייה. התרגול משמש למטרות שונות: קידום ושימור בריאות

קרא עוד »
טיפול טבעי בכאבי ראש

עיסוי רקמות עמוק

ככל שעובר הזמן הופכות השיטות השונות של טיפול אלטרנטיביים או טיפולים משלימים ליותר ויותר נפוצות ומקובלות גם בקרב הרפואה המערבית. הרבה אנשים מחפשים שיטות וטיפולים

קרא עוד »

טווינה

בשנים האחרונות נראה כי הפופולריות של שיטות הטיפול המשלימות הולכת וגוברת, וכי יותר ויותר אנשים מבינים את החשיבות של טיפולים כאלו, לעיתים על חשבון טיפול

קרא עוד »
ספורט

קרניו-סקראל

קרניו סקראל הוא שם של טיפול ושל שיטת אבחון עדינה שאיננה פולשנית. מטרת השיטה היא לחזק את כוחות הריפוי של הגוף ואת מערכת החיסון בצורה

קרא עוד »

רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול בה כף הרגל שלנו משמשת כמפה ומייצגת את מצב הבריאות של הגוף שלנו. כף הרגל יכולה לתת לנו המון מידע על

קרא עוד »
טווינה

שיאצו

מה זה שיאצו שיאצו הנה שיטת טיפול יפנית אשר פותחה לפני כ- 100 שנה. פירוש השם "לחץ אצבע" השיטה פותחה על ידי מאסטר בשם Namikoshi Turo 

קרא עוד »

רפואה סינית

הרפואה הסינית היא רפואה עתיקת יומין אשר מבוססת על בדיקת הבן אדם עצמו ולא המחלה ממנה הוא סובל. בבדיקה מחפש המטפל מהו שורש חוסר האיזון

קרא עוד »
דיקור סיני

דיקור סיני

דיקור סיני הוא אומנות טיפול עתיקה שהתפתחה ברפואה הסינית המסורתית. שיטת טיפול זו מערבת הכנסת מחטים דקות אל תוך שכבת העור העליונה בנקודות מסוימות בגוף,

קרא עוד »
כאבי גב תחתון

אוסטאופתיה

אוסטאופתיה תופעות רפואיות והפרעות שונות יכולים לגרום לכאבים רבים ולסבל בלא מעט מקרים. הרפואה המערבית מציעה פתרונות שהם לעיתים יעילים וטובים ולעיתים פחות, אך בכל

קרא עוד »
טיפול כירופרקטיקה

כירופרקטיקה

אם אתם חווים כאבי גב, צוואר וגפיים מתמשכים, פציעות כמו פגיעות ספורט או פריצת דיסק, ואף כאבי ראש, מיגרנות, אסטמה – כדאי שתדעו כי יש

קרא עוד »
דילוג לתוכן