טיפול טבעי במיגרנות

טיפול טבעי במיגרנה

טיפול טבעי במיגרנות שיסדרו את הראש

מיגרנות היא תופעה נפוצה שממנה סובלים אנשים רבים, והיא יכולה לפגוע באופן משמעותית באיכות החיים וביכולת לנהל שגרה כהלכה. זה בהחלט לא נעים ויכול להיות אפילו משתק לעיתים, אך עם טיפול נכון, ובפרט טיפולים טבעיים משלימים, אפשר לצמצם את ממדי התופעה ולהקטין את הפגיעה באיכות החיים. בואו ננסה להבין מהי בכלל מיגרנה, מהם הגורמים לבעיה, האם יש טיפול טבעי בכאבי ראש ולמה זה משהו שמומלץ לעשות.

מה היא מיגרנה?

מיגרנה היא תופעה שמתבטאת בעיקר בכאבי ראש בדרגת כאב בינונית – גבוהה, שממנה סובלים בין 10-15% מכלל הגברים ובין 25-30% מכלל הנשים בעולם. מדובר באחד מסוגי כאבי הראש הנפוצים בעולם ובאחד הקשים והמטרידים ביותר. מקור השם מיגרנה הוא ביוונית עתיקה, והמשמעות של המילה היא ״חצי ראש״ מפני שהכאבים בדרך כלל באים לידי ביטוי בצד אחד של הראש.

התקף מיגרנה עשוי להימשך בין מספר שעות לבין כמה ימים, וחלק מאלו הסובלים מהתופעה יחוו גם תופעות מקדימות לרבות רגישות מוגברת לאור, הפרעות בראייה, סחרחורות ותחושת בחילה. התקפי מיגרנה מתחילים לרוב במחצית אחת של הראש ולעיתים מתפשטים גם לשאר הראש. התקפי המיגרנה מלווים לא אחת בתחושת מתח ואי שקט, בחילות והקאות, עצירות ושלשולים, הפרעות בריכוז ובתהליכי חשיבה, לצד תחושה של כבדות ולחץ בראש ובעיניים.

ממה נגרמים כאבי ראש ומיגרנות?

עד היום הסיבות המדויקות למיגרנה אינן ידועות, ומרבית ההסברים מתייחסים לירידה בפעילות המוחית, זרימת דם מוגברת, היצרות של כלי הדם בראש בשל שינויים כימיים ואחרים, ועוד.

עם זאת, יש הסכמה כללית על כך שלמיגרנה יש היבט גנטי משמעותי. לשבעים אחוזים מאלו הסובלים ממיגרנה יש קרוב משפחה מדרגה ראשונה שסובל ממיגרנה גם הוא. אם יש לכם קרוב משפחה מדרגה ראשונה שסובל ממיגרנה, הסבירות שתסבלו גם אתם מהבעיה גבוהה פי 2 מכלל האוכלוסייה.

אפשר גם להצביע על גורמים שונים המובילים להתקפי מיגרנה, כמו התקפים סביב תקופת המחזור אצל נשים, שינויים במצב הרוח (סטרס, דיכאון, חרדה, אפילו התרגשות בריאה לפעמים), הפרעות שינה, מאמץ גופני רב, היריון, התייבשות, שתייה של משקאות אלכוהוליים, ועוד.  

סוגי הטיפול הטבעי במיגרנות ובכאבי ראש

מי שסובל ממיגרנה בצורה חמורה ובתדירות גבוהה פונה באופן טבעי לקבלת טיפול, אך נראה כי הפתרונות של הרפואה הקונבנציונלית הם מוגבלים למדי. לרוב מדובר בתרופות מסוימת שמלוות בתופעות לוואי, ולרוב אין ניסיון של ממש לטפל בגורמים החשודים. בדיוק בגלל זה, רבים הסובלים למיגרנה פונים לעולם הרפואה הטבעית ומחפשים טיפול טבעי בכאבי ראש, ונראה כי יש טכניקות שבהחלט עשויות לעזור. הנה כמה דוגמאות:

  • דיקור סיני: דיקור סיני היא טכניקת טיפול ידועה ובפרט בשיטה לטיפול טבעי בכאב ראש, שיכולה להקל במידה רבה על תופעת המיגרנות המציקה. הדיקור הסיני עצמו מעודד שחרור אנדורפינים (המסייעים בשיכוך כאבים) וכן חומרים אנטי דלקתיים, ומעבר לכך יש שיפור משמעותי גם בהיבטים שהם הרבה פעמים הגורם למיגרנה עצמה כמו הקלה על סטרס ומתחים.
  • רפואה סינית: מעבר לדיקור, הרפואה הסינית מציעה עוד מגוון טכניקות או שיטות לטיפול טבעי במיגרנות, שביכולתן להביא להקלה במצב. הטכניקות השונות כוללות התאמה תזונתית אישית, שימוש בצמחי מרפא מיוחדים מתוך עולם הרפואה העתיקה הסינית, טווינא (סוג של פיזיותרפיה סינית), ועוד.
  • יוגה: מחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות מראים כי תרגול של יוגה על בסיס קבוע עשוי להקל על התקפי המיגרנה ואף למנוע אותם. הסברה היא שזה קשור להרגעה של מערכת העצבים בגוף, הפחתה של הפעילות המוחית המובילה למיגרנות ושיפור בזרימת הדם לראש.
  • תזונה: תזונה לא נכונה עשויה להיות המקור להתקפי מיגרנה. מזונות שומניים, מטוגנים, גבינות מותכות, אוכל חריף, בשר אדום, שוקולד, סוכר ומשקאות אלכוהוליים – כל אלו מעודדים באופן משמעותי את התופעה. מנגד, יש מאכלים שבכוחם להקל בדרכים שונות על התופעה, וברוב המקרים שינוי תזונתי מקיף לטווח ארוך הוא בהחלט הכרחי.
  • רפלקסולוגיה: רפלקסולוגיה היא טכניקת טיפול שיכולה לעזור נגד מיגרנות בכמה מישורים שונים. ביכולתה של הרפלקסולוגיה להקל במידה רבה על הכאב במהלך התקף, לקצר את אורכו ולמנוע מראש התקפי מיגרנה כאשר היא מתבצעת באופן קבוע ומסודר.
  • כירופרקטיקה: טכניקת הכירופרקטיקה מאפשרת איתור ואבחון של נקודות מתח עצביות בעמוד השדרה, שהן הגורם למיגרנות במקרים מסוימים. בהתאם לאבחון, ניתן ״לתקן״ סטיות ותתי נקיעות ובכך להפחית במידה רבה לחץ עצבי.

האם טיפול טבעי במיגרנה דומה לטיפול בכאבי ראש ?

כשמדובר בסימפטום שהוא למעשה כאב הראש, הטיפולים הטבעיים השונים הם דומים כשהמטרה היא הקלה על הכאב בדרכים שונות. יחד עם זאת, כשמדובר במיגרנה, ההתמקדות היא בניסיון לפתור את הגורם לבעיה, בין אם מדובר בשינויים הורמונליים, התקפי שמקורם בכאבי גב ויציבה לא נכונה, מיגרנה בעקבות מתח וסטרס וכן הלאה. במקרים הללו הטיפולים יתמקדו בפתרון הבעיות שגורמות למיגרנה. היתרון המשמעותי של טיפול טבעי בכאבי ראש כמו אלו שדיברנו עליהם הוא שהם בדרך כלל יכולים לסייע גם נגד הכאב עצמו וגם עם הגורמים והסיבות אליו.

למה נשים סובלות ממיגרנה יותר מגברים?

הסיבה לכך שנשים סובלות ממיגרנות בשיעור גבוה יותר מגברים היא ככל הנראה הורמונליות. ההשערה הזו נובעת מכך שניתן לראות איך התופעה הזו מתפרצת בשכיחות גבוהה אצל נערות בעת הופעת המחזור החודשי. נשים רבות בהריון מדווחות על הופעה של מיגרנות לראשונה במהלך התקופה, ומנגד מעניין לראות כי נשים רבות שסובלות ממיגרנה בשגרה זוכות להקלה דווקא בתקופת ההיריון. כל הדברים הללו מצביעים על כך שהשכיחות הגבוהה של מיגרנה בקרב נשים קשורה ככל הנראה לשינויים הורמונליים בגוף.

עם זאת, חשוב לציין שזו לא עובדה גורפת עבור כל הנשים, וכי כל אדם סובל ממיגרנות מסיבות שונות. על כן חשוב מאוד לאבחן את הסיבות האלו ולטפל בהן, לצד ההתמודדות וההקלה על הכאב שהמטופל חווה.

כמה פעמים יש לבצע את הטיפול הטבעי במיגרנות?

טיפול טבעי במיגרנות צריך להתבצע בהתאם לתוכנית מותאמת אישית עבור המטופל. אין תדירות שמתאימה לכולם, ויש להתייעץ עם הרופא המטפל כדי להתאים את התוכנית ואת תדירות הטיפול לכל מקרה באופן פרטני. מומלץ למי שסובל ממיגרנה לקבל ייעוץ מקצועי ולנסות לבנות תמהיל ייחודי המשלב טיפולים טבעיים והתאמה של אורחות החיים (תזונה, הקלה על המתח וכן הלאה) כאשר חשוב להקפיד על עקביות והתמדה.

חשוב לציין שאנו במרכז רפאל עושים זאת בדיוק. לאחר בדיקה מקיפה של המטופל ואבחון של הבעיות המובילות לתופעה תוך שילוב בין כמה טכניקות ובדיקה ע"י מספר רופאים המומחים בתחומים שונים, אנו מתאימים תוכנית טיפולית אישית שתתאים למצבו של המטופל ולבעיות הספציפיות שמהן הוא סובל. אנו מאמינים כי כך המטופל יקבל מענה על בעיותיו, כאשר כל אמצעי אחר כשל והכאב מתחיל להשתלט על החיים ולפגוע בשגרת היום.

לסיכום

מיגרנה היא תופעה נפוצה למדי שיש לה מגוון פתרונות, כאשר אחד מהם הוא הכלים שמציעה הרפואה הקונבנציונלית, והאופציה הנוספת היא טיפול טבעי ואלטרנטיבי שיכול לתת מענה. אם גם אתם סובלים ממיגרנות ומחפשים הקלה, חשוב לדעת כי טכניקות שונות וטיפול טבעי במיגרנות כגון דיקור סיני, טווינא, כירופרקטיקה ורפלקסולוגיה בהחלט עשויות לעזור ומומלץ בחום ללמוד עליהן יותר לעומק. בכוחו של שילוב מדויק של שינוי הרגלים, התאמת תזונה וטיפולים משלימים בצורה מסודרת להביא להקלה משמעותית לאורך זמן ואפשר לחיות בשלום לצד המיגרנה, גם במקרים הקשים ביותר.

דילוג לתוכן