כאבים ברגליים

כאבים ברגליים

כאבים ברגליים הם תופעה מוכרת שיכולה להיגרם ממגוון סיבות שונות. כאבים אלו יכולים להופיע ככאבים עמומים בשרירים שמגיעים מפעם לפעם, לכאבים חדים שמזכירים דקירות בעצמות ואף עלולים לפגוע ביכולת שלנו לעמוד או ללכת. הגורמים השונים לכאבי הרגליים יכולים להיות פציעות, זיהומים, מחלות כרוניות שונות ואף סימפטומים למחלות שכלל אינן קשורות לבעיות ברגליים או אפילו רגישות לטמפרטורות מסוימת. מאחר והרגליים שלנו בנויות מקבוצת שרירים גדולה, עצמות גידים ומפרקים שונים, לעיתים לא יהיה קל להבין מהו הגורם לכאבים. לכן, במאמר זה נסביר מהם הגורמים השכיחים לכאבי רגליים ומה הן הדרכים הקיימות לטפל בו.

אז קצת על מבנה הרגל

הרגליים שלנו מתחילות בעצם מהאגן, אשר מכיל את עצם הזנב ומחובר לחוליות הגב התחתון של עמוד השדרה. עצמות האגן הן אלו שמחזיקות את שרירי הייצוב ואחראיות על התנועה של כל אזור הגפה התחתונה בגוף שלנו. אליהן מחוברות הירכיים, אשר אחראיות על הנעת והנפת הרגל בעזרת השרירים הגדולים הנמצאים בה שמגיעים עד למפרק הברך. מפרק הברך הוא אחד המפרקים המורכבים ביותר בגוף וגם הגדולים ביותר. מפרק הברך מאפשר לרגלינו את תנועות הכיפוף והיישור של הרגל והוא בנוי מסחוסים ומארבע עצמות שמתחברות בעזרת שרירים וגידים. ומהברך עד למפרק הקרסול מחברת השוק. מפרק הקרסול הוא חלק חשוב בכף הרגל משום שאחראי על תנועתה בציר של כיפוף ויישור כדי שנוכל בעצם ללכת, והוא מחזיק עליו את העומסים של כל הרגליים והגוף.

ממה נגרמים כאבים ברגליים?

אז כמו שנאמר קודם לכן, כאבים ברגליים יכולים להיגרם ממגוון רחב של בעיות ותופעות. לרגליים שלנו יש מבנה ממורכב ומיוחד במינו והן מורכבות ממערכות שונות של שרירים, רקמות, עצמות, גידים ועצבים שעובדים יחדיו כדי לאפשר תמיכה מלאה במשקל הגוף שלנו ובכל הפעילויות והתנועות שעליו לעשות. לכן, הרגליים וכפות הרגליים חשופות מאוד לפגיעות רבות מעצם היותן מערכת מורכבת המתפקדת באופן יום-יומי. ואלו הן הסיבות השכיחות ביותר לכאבים ברגליים:

קרע במיניסקוס

קרע במיניסקוס הוא פציעה נפוצה שגורמת לכאבים בברכיים אשר מקרינים לרגליים. המניסקוס הוא סחוס שנמצא במפרק הברך שלנו וצורתו היא כצורת סהר. תפקידו הוא לייצב את הברך, לספוג זעזועים בברך ולמנוע את שחיקתה. לרוב קרע במניסקוס נגרם בעקבות פציעות ספורט או עומס מתמשך על הברכיים שגורם לשחיקה. כאשר הקרע נוצר, לרוב מרגישים שהברך הסתובבה או יצאה ממקומה אך יהיה אפשר להמשיך ללכת עד שהברך תהפוך לנפוחה, כואבת ונוקשה ויידרש טיפול כמו חבישה, פיזיותרפיה או ניתוח.

דורבן ברגל

דורבן ברגל הוא דלקת שתוקפת את כפות הרגליים ובעיקר את החלק התחתון של העקב. דורבן ברגל הוא דלקת מאוד נפוצה שגורמת להרבה אנשים כאבים בכף הרגל אשר נגרמים מעומס יתר על הרקמות של רצועת חיתולית הכפית המחברת בין העקב לאצבעות כף הרגל. נוסף לכך, לעיתים אצל חלק מהאנשים שסובלים מהדלקת מופיעה בצילום רנטגן בליטה שדומה לקוץ של דורבן מעצם העקב לכיוון האצבעות ולכן קוראים כך לתופעה. התסמינים לתופעת הדורבן הרגל הם בעיקר כאבים בעקב או בכף הרגל התחתונה שמורגשים בעיקר בקימה משינה, בהליכה, עמידה או מנוחה.

שברי מאמץ

שברי מאמץ הם שברי הליכה קטנטנים שנוצרים בעצמות כפות הרגליים, עצמות השוק והירך. שברים אלו נוצרים כתוצאה ממאמץ ועומס כבד שנוצר מפעילות גופנית או חזרה רבה על תנועות שדורשות עצימות גבוהה ומאמץ רב כמו ריצות. שברי מאמץ נגרמים גם מלבישת נעליים לא מתאימות ומשימוש בציוד לא מתאים.  

פריצת דיסק

פריצת דיסק נגרמת בין חוליות עמוד השדרה בגב וכאבים ממנה מוקרנים גם לרגליים ומשפיעים עליהן. זאת כתוצאה מלחץ שפריצת הדיסק מייצרת על אחד משורשי העצבים אשר מחוברים לרגליים, באזור המותן או האגן. מעבר לכאבי גב, הלחץ על העצבים שנוצר בעמוד השדרה יגרום לשינוים עצביים במבנה הרגליים ובשרירים, יגרמו לחולשה של הרגליים, נמלול, אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים. תסמינים אלו יגרמו לכאבים רבים בהליכה ובמנוחה.

נקע

נקע הוא שם כולל למתיחה של רקמות או גידים בקרסוליים, בפנים או מחוץ לכף הרגל. לעיתים הנקע עלול להיגרם ממתיחה בלבד אך הנזק יכול להיות גם קרע חלקי או מלא של הרקמה ובמקרים כאלו האזור יתנפח מאוד, הליכה תהפוך לכואבת ולבלתי נסבלת וכמובן שייתכן התפתחות של שטף דם באזור הניזוק.

פציעות ספורט

פציעות וחבלות ספורט נגרמות לאורך זמן ולכן הן מצטברות. לאורך תקופה של מאמץ רב על הרגליים או אימונים בעלי עצימות גבוהה כגון ריצות, ניתורים ורכיבה על אופניים גורמים לנזקים ולטראומות לרקמות וכאשר אלו מצטברים והרגליים לא יכולות לשאת אותם יותר, נוצרות דלקות או פציעות של שחיקת רקמות ושרירים תפוסים.

דלקות

דלקת היא מצב שבו המערכת החיסונית של הגוף מגינה עליו מפני זיהומים ומפגעים שונים בגלל הזרמת דם מוגברת לאזור הפגוע, כימיקלים שונים וכדוריות דם לבנות. הדלקות שפוגעות ברגליים הן לרוב דלקות פרקים או דלקות לרקמות שנגרמות מעומסי יתר ותנועות שחוזרות על עצמן והן גורמות לכאבים רבים ופוגעות ביכולת התנועה של הרגל.

מהם סוגי הטיפול בכאבים ברגליים?

לכל כאב רגליים יש סיבה שונה ולכן גם הטיפול יהיה שונה, ולעיתים יהיה צורך באמצעי טיפול רציניים נוסף לתרופות, כמו ניתוחים. גם פיזיותרפיה יכולה לעזור מאוד ולתרום לחיזוק שרירים ומפרקים שונים. כאשר לרוב מנוחה והורדה של האינטנסיביות והעומס על הכאבים תעזור מאוד ותועיל להחלמה. כמו כן, קיימים טיפולים אלטרנטיביים וטבעיים שיכולים לשפר את מצב כאבי הרגליים לעזור לפתור את מקור הבעיה מהשורש שלה, כגון טיפול האוסטאופתיה שיכול לעזור מאוד במצבים של כאבי מפרקים, דורבן בכף הרגל, פריצת דיסק וכאבים נוספים בגוף שמקרינים לרגליים. שיטת טיפול זו מתמקדת בטכניקה אשר מכוונת את מערכת השרירים והשלד בגוף בתהליכי ריפוי טבעיים בעזרת הגוף עצמו בעזרת עיסויים שמקלים על הכאבים ועל העומס.

לסיכום

כאבי רגליים הם בעיה שמופיעה במהלך חייהם של אנשים רבים, היות והיא יכולה להיגרם מסיבות שונות. בין אם הכאב הוא עמום או אקוטי, זמני או כרוני – תמיד יש דרך לטפל בכאבים רגליים ולהימנע מהם.

צור קשר

כאבי רגליים במנוחה נגרמים בעיקר מבעיות בריאותיות, דלקות, טראומות ופציעות עמוקות. מצבים שבהם נסבול מכאבי רגליים גם במנוחה יכולים להיות אפילו שרירים תפוסים.

כאבים ברגליים יכולים להופיע בכל גיל אצל צעירים, מבוגרים ובגיל הזהב. לרוב כאבי רגליים יתחילו בגילאי ההתבגרות מגיל 8 ועד 12, ואלו יהיו כאבי גדילה של השרירים והעצמות בגוף שלנו, וגם ברגליים. כמו כן, דלקות, מחלות ופציעות יכולות להתרחש בכל גיל ובכל שלב בחיים.

כאבי רגליים וכאבי עצמות רגליים קשורים לעתים קרובות מכיוון שהעצמות ברגל מוקפות בעצבים רבים, כלי דם ורקמות רכות, שעלולים להיות דלקתיים או פגומים, מה שמוביל לכאב בכל הרגל. סוג זה של כאב קשור לעתים רחוקות למצבים כגון אוסטאופורוזיס, דלקת פרקים או סרטן העצמות. עם זאת, כאבים ברגליים יכולים להיגרם גם מבעיות בשרירים, בגידים, ברצועות או בעצבים ברגל, כגון מתיחות, נקעים או דחיסת עצבים. חשוב לפנות לטיפול רפואי אם אתה חווה כאב מתמשך או חמור ברגליים.

דילוג לתוכן