דלקות אוזניים

טיפול טבעי בדלקת אוזניים

 

הילד מתלונן על כאבים מתמשכים באוזניים? התינוק נמצא בחוסר שקט תמידי, מרבה לבכות ומשפשף את האוזניים? ייתכן שהם סובלים מדלקת אוזניים. יש כמה סוגי דלקות אוזניים בילדים, כאשר הנפוצה והשכיחה ביותר היא דלקת אוזניים תיכונה. עוד על התופעה, על הסיבות לה, התסמינים ודרכי האבחון והטיפול בעמוד הזה.

מהי דלקת אוזניים ?

דלקת אוזניים היא תהליך דלקתי המתרחש בחלל האוזן התיכונה, שבו נמצאים בין היתר עור התוף ועצמות שמע. הדלקת גורמת להצטברות של נוזלים והפרשות באזור זה, מה שגורם לכאבים אוזניים. דלקת אוזניים תיכונה נפוצה מאוד בקרב ילדים ותינוקות, ובעיקר בין הגילים שלושה חודשים לשלוש שנים.

הסיבות לתופעה

יש כמה סיבות שבגינן יכולות להתפתח דלקות אוזניים בילדים:

 • הצטננות – מצב של הצטננות יכול להביא ללחץ על חצוצרות השמע באוזניים ולהיצרות שלהן, ובשל כך יש הצטברות של נוזלים באוזן התיכונה.
 • גורם גנטי – אם קיימת נטייה לדלקות חוזרות ונשנות בילדים וגם הוריהם סבלו מכך בילדותם, ייתכן כי מדובר בנטייה גנטית.
 • אסתמה – ילדים הסובלים מאסתמה או מבעיה אלרגית אחרת כגון נזלת, נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בדלקת אוזניים תיכונה בשל תפקוד טוב פחות של חצוצרות השמע באוזן.
 • אכילה בשכיבה – אכילה מבקבוק במצב שכיבה יכולה להיות סיבה לדלקת אוזניים בילדים, משום שבדרך זאת כניסת חיידקים יכולה להגביר את הסיכון לכניסת חיידקים לחלל האוזן.

איך תדעו שלילד שלכם יש דלקת אוזניים?

התסמין הבולט ביותר לדלקות אוזניים בילדים הוא כאב אוזניים. לעיתים לילדים קטנים יש קושי בלבטא ולהסביר מה הם מרגישים ואיפה כואב להם, ולתינוקות אין אפשרות לומר לנו מה כואב להם. ולכן, יש עוד כמה תסמינים שיכולים להעיד על כך ואפשר לשים לב אליהן:

 • עליית חום גוף
 • בעיות שינה
 • תיאבון ירוד
 • הפרשות מהאוזן
 • ייתכנו הקאות ושלשולים
 • שפשופים של האוזן
 • חוסר שקט וחולשה
 • ירידה ביכולת השמיעה

דלקת אוזניים חיצונית

בניגוד לדלקת אוזניים תיכונה, יש גם דלקת של תעלת השמע, הנקראת גם דלקת אוזניים חיצונית. בניגוד לדלקת תיכונה, אין דלקת אוזניים חיצונית גורמת לעליית החום, אך היא גורמת לכאבים וכן גם להפרשות לעיתים. הדלקת הזאת נפוצה בעיקר לאחר שחייה ממושכת בבריכה.

שכיחות דלקות אוזניים 

אף שדלקות אוזניים יכולות לקרות בכל גיל ובכל מצב, חשוב לדעת כי הן נפוצות יותר בשנה הראשונה והשנייה בקרב ילדים, והסבירות שהיא תחזור קטנה עם השנים. אם מופיעה דלקת אוזניים תיכונה לאחר גיל שנתיים, סיכוי טוב שהיא תהיה פחות קשה ותלווה בפחות סיבוכים. אם הדלקת מתרחשת לפני גיל חצי שנה בתינוק, עולה השכיחות שהוא יסבול מדלקות אוזניים נשנות. שכיחות התופעה גבוהה יותר בבנים מאשר בבנות.

דרכי אבחון של דלקות אוזניים לפי שיטת רפאל

אם אתם חוששים שהקטן/ה שלכם סובל מדלקת אוזניים, חשוב שתדעו כי במרכז רפאל מתבצע אבחון בשיטת רפאל, ולפיו יש שלושה שלבי אבחון: אבחון רב מערכתי, ולאחריו מומחי המכון בונים תוכנית טיפולים מותאמת למטופל, ולבסוף מתבצעת הערכת מצב לאחר מחזור טיפולים המוגדר מראש.

תהליך האבחון ההתחלתי הוא מעמיק ומדויק, הסורק את כל הגוף ולא רק את האזור הכואב, ובמקרה הזה את כאבי אוזניים. תוכנית הטיפולים נבנית ומנוהלת ע"י ד"ר רפאל פרטר, ואת הטיפולים מקיימים מספר מומחים לפי סוג הטיפול. בסוף תהליך הטיפול מבצע ד"ר פרטר הערכת מצב לצד המלצות נוספות להמשך טיפול ותחזוקה.

איך מטפלים בדלקות אוזניים ?

פעמים רבות תעבור דלקת האוזניים מעצמה, ללא צורך בטיפול נוסף – אך לא תמיד. פעמים רבות יהיה צורך בטיפול כדי להקל את התסמינים ולרפא את הדלקת. ברפואה המערבית הטיפול הנהוג הוא אנטיביוטי, ובמקרים של כאבים עזים מלווה גם בנטילת משככי כאבים, לאחר אבחון וייעוץ של רופא מומחה. עם זאת, קיימות כיום גם מגוון טיפולים אלטרנטיביים ורפואה סינית טובים ויעילים לא פחות.

לסיכום

דלקות אוזניים בילדים היא תופעה לא נעימה בלשון המעטה, שילדים ותינוקות רבים חווים אותה ובעיקר בשנים הראשונות לחייהם. חשוב לטפל בזמן בדלקת וזאת כדי שלא תחמיר וייגרמו גם סיבוכים. על כן, יש לפנות לגורמים מקצועיים אשר יבצעו תהליך אבחון מעמיק, יתאימו את הטיפול האופטימלי ויספקו תמיכה מלאה לאורך התהליך – כפי שאנו במרכז רפאל מאמינים. רק בריאות!?

דילוג לתוכן