עקמת בגב – סקוליוזיס

עקמת בגב - סקוליוזיס

עקמת בגב-סקוליוזיס

עקמת בגב (סקוליוזיס, או פשוט עקמת) היא תופעה הגורמת לעמוד השדרה להיות מעט עקום כתוצאה מתזוזה של החוליות. לכל מטופל מאפיינים מעט שונים לתופעה, אך בעיקר חשוב לדעת שהמיתוסים המוכרים כמו ישיבה לא בריאה הם לא הגורמים לתופעה, ושיש לה השלכות ארוכות טווח כאשר לא מטפלים בה. אז מהן הסיבות האפשריות לסקוליוזיס, איך ההפרעה באה לידי ביטוי ואיך ניתן לטפל ולהקל? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא.

הסיבות להופעת עקמת בגב

במקרים רבים האבחון הסופי של הרופאים יהיה הפרעת יציבה אידיופתית, כלומר הפרעה מסיבות שאינן ידועות. עם זאת יש כמה סיבות אפשריות לבעיה:

  • א-סימטריה של האגן המתפתחת עם הזמן.
  • א-סימטריה של כוח השרירים משני צדדיו של עמוד השדרה, המתפתחת עם הזמן.
  • שינוי במבנה החוליות או שינוי שהתרחש במקביל במספר חוליות.
  • התפתחות א-סימטרית של מבנים פנימיים – למשל כאשר הוסר איבר כלשהו מהגוף במהלך ניתוח.
  • א-סימטריה חושית, למשל חוסר איזון שמיעתי בין שתי האוזניים או חוסר איזון של חושים אחרים.

ניתן לראות כי הסיבות השונות קשורות לחוסר איזון בגוף, וזהו גם הביטוי העיקרי של הבעיה. סקוליוזיס היא תופעה שכיחה בגיל ההתבגרות ובעיקר בתקופות של פרצי גדילה, ובנות שיסבלו ממנה נמצאות בסיכון גבוה יותר לעקמת חריפה מאשר בנים. ככל שהבעיה מתגלה בגיל צעיר יותר, עולים הסיכויים להתפתחות הפרעה חמורה יותר. אם העקמת היא בחלק המרכזי והתחתון של חוט השדרה, יש סיכוי נמוך יותר להחרפה משמעותית מאשר בחלק העליון. במרבית המקרים זוהי לא הפרעה מולדת, אך יש גם מקרים כאלה. במקרים הללו הסיכוי לפתח עקמת חמורה בהמשך החיים הוא גבוה יותר.

כל התסמינים השכיחים לעקמת בגב

מדובר בבעיה אורטופדית, והתסמינים הפיזיים כוללים שינויים חריגים במבנה עמוד השדרה וחוסר איזון כללי באיברי הגוף שמביא ליציבה לא תקינה. במרבית המקרים אלו יהיו התסמינים אצל מי שסובל מעקמת בגב.

  • הבדלי גובה בין כתף ימין לשמאל.
  • מרחק לא שווה בין השכמות לעמוד השדרה.
  • חוסר איזון בגובה עצמות האגן.
  • כאבים שמגיעים בסיטואציות מסוימות ולעיתים ללא סיבה ברורה בעצמות, בשרירי הגב ובעמוד השדרה.

כל הטיפולים בעקמת בגב שמרכז רפאל מציעה:

עקמת היא לא בעיה שעבורה קיים טיפול תרופתי או ניתוחי אחד ומהיר, אלא מדובר בתהליך שנועד להקל על הבעיה ולאזן אותה עד כמה שאפשר. התהליך יכלול תזונה נכונה, כושר גופני ובשנים האחרונות סובלים רבים מההפרעה גילו את היתרונות הנפלאים של טיפולים משלימים. אנו במרכז רפאל מאמינים כי אין פתרון אחד בלבד, וכי מערכות הגוף השונות קשורות אחת לשנייה ומשפיעות זו על זו. על כן, אנו מציעים בדיקות מקיפות לגילוי הבעיה עצמה וגם את המקור שלה, שעשוי להיות מקור שונה לחלוטין מזה שנראה לעין, ופתרון למכלול הבעיות עד להשבת האיזון לגוף ולמערכותיו. אלו הטיפולים שעשויים לסייע במקרים של עקמת בגב

ראשית – מתחילים בבדיקה

כאשר מגיע מטופל למרכז רפאל, הוא ייבדק בידי מספר מומחים כדי למפות את האזור המדובר וגם את כל מערכות הגוף שעשויות להיות מושפעות מהבעיה שבגללה המטופל הגיע לטיפול. במהלך הבדיקה, מומחים שונים יבדקו את המטופל, ולאחר בדיקה מקיפה יקבל המטופל תוכנית מותאמת אישית לטיפול. חשוב לציין שכבר בשלב הבדיקה ייבדק המטופל ע"י מומחה לרפואה סינית, שיוכל לבצע חלק מהשיטות האלטרנטיביות עליהן נדבר בהמשך וגם כאלה שלא מצוינות כאן. הכל בהתאמה אישית למטופל, למצבו  ולהיקף הבעיה ממנה הוא סובל.

פתרון לכאבים

עקמת היא לא בעיה שאפשר פשוט לרפא ומדובר בבעיה כרונית, אך ניתן בהחלט לנהל אותה בצורה טובה כך שתגרום לסבל מינימלי ולא תפריע לחיים רגילים. אחד המישורים שחשוב להתמקד בהם הוא פתרון לכאבים, שהם חלק בלתי נפרד מהתופעה. בעוד הטיפול התרופתי הקונבנציונלי לא אידיאלי ויעיל לאורך זמן, ולרוב גם משתיק תסמיני הבעיה במקום לטפל בהם, נראה כי האפיק הטבעי דווקא מציעה כמה פתרונות לא רעים כלל. 

השיטה שלנו כוללת אבחון רב מערכתי מלא המתמקד בשני מישורים: המכניקה של הגוף והאיבריים הפנימיים, והמטרה היא זיהוי מדויק של מקור הכאב. מכאן ניתן לבנות תכנית אישית לכל מטופל שהמטרה שלה היא חיזוק המערכת החיסונית והיציבה דרך שינויים תזונתיים, פעילות גופנית מותאמת וטיפולים משלימים נוספים. בהרבה מאד מקרים הטיפולים האלו מייתרים לחלוטין את השימוש בתרופות ומקלים במידה רבה על הכאבים, גם לטווח הרחוק.

דיקור סיני

שיטת הדיקור הסיני היא תורה שלמה ועתיקת יומין שהמטרה שלה היא לייצר איזון אנרגטי בין האיברים, דבר חשוב במיוחד לאור העובדה שאיזון הוא לב הבעיה אצל מרבית הסובלים מעקמת. הטיפול מתבצע באמצעות מחטים דקיקות המוחדרות לנקודות מדויקות בעצבי הגוף, וזוהי שיטה ידועה ומוצלחת למדי להתמודדות עם עקמת ועם שלל בעיות אורתופדיות נוספות וכן בעיות עיכול, כאבי גב תחתון, בעיות הורמונליות, פריצת דיסק, בעיות פריון, מיגרנות ועוד. אנו מציעים טיפולים שמקורם ברפואה הסינית, ומעסיקים מומחים בתחום שיכולים לספק טיפול מקצועי ומקיף בהתאם לתוכנית הטיפולית של המטופל.

פיזיותרפיה

אין ספק כי פיזיותרפיה היא אחד הכלים החשובים ביותר העומדים לרשותם של הסובלים מעקמת ובעיות אורתופדיות נוספות. מדובר בתחום פרא-רפואי המסייע למטופלים לשפר את איכות חיים באמצעות טיפול בבעיות שלד, שרירים ואפילו בעיות עצביות שונות. פיזיותרפיה היא תחום רחב במיוחד שכולל לא רק תרגילי ספורט ועיסויים, אלא שימוש מדויק בחום וקור, טכניקות המשלבות טכנולוגיות מתקדמות כגון אולטרה סאונד, גירויים חשמליים, ועוד. מדובר בתחום שלם עם לא מעט פתרונות ישימים ויעילים עבור הסובלים מסקוליוזיס.

במרבית המקרים שילוב של טיפולים משלימים יחד עם הטיפול הקונבנציונלי יביא להקלה, וחשוב בהחלט להכיר את האפשרויות הקיימות. את השילוב יש לתכנן בתיאום מלא עם הרופא המטפל.

הייחודיות של מרכז רפאל בטיפול עקמת

במרכז רפאל, אנחנו מאבחנים בעיות מסוג עקמת על ידי אבחון לפי שיטת רפאל שמבצעים ד"ר לכירופרקטיקה ובנוסף, מומחה מהרפואה הסינית-מתוך ההבנה שחסימות וכאבים משפיעים על רובדים שונים של הגוף שהבעיה קשורה אליהם, האבחון בודק את כל ההיבטים- כך ניתן לאתר את מקור החסימה העצבית לאורך עמוד השדרה הצווארי בעיקר, ואת החסימות של זרימת הדם במערכות הפנימיות ומשם מתבהרת תמונת מצב הבריאות והסיבה האמיתית לתקיעות.

במקרים של עקמת, הייחודיות שלנו היא שמאבחנים את הזוית של העקמת, מוצאים איך זה משפיע על המערכות הפנימיות בגוף, למשל הריאות. בהרבה מקרים של עקמת יש לחץ על הריאות בגלל הנטייה של עמוד השדרה באיזור הצלעות שלוחצות על הריאות, הטיפול הוא בסיבה שגורמת לעקמת. בכל מפגש משלבים תחומים שונים של טכניקות טיפול מהפן של השלד ומהפן של האיברים הפנימיים. השילוב של תחומי הטיפול,  בכל מפגש מוציאים את הגוף מהדפוסים שלו, מאלצים אותו לשנות כיוון.  הטיפולים מתבצעים כולם תחת קורת גג אחת, במרכז רפאל. 

הרבה חושבים שעקמת זה משהו שנולדים איתו אך זה לא נכון. אפשר להיוולד עם עקמת ואפשר גם לפתח עקמת לאורך השנים או בגלל חוסר איזון ותפקוד לקוי של איברים פנימיים שמשפיעים על החוליות ועל הזווית של עמוד השדרה או בגלל טראומה לעמוד השדרה ומשם תזוזה של חוליות ושינוי זווית עד למצב של עקמת
בכל מפגש, במרכז רפאל, מטופלים במספר שיטות טיפול רבות ומגוונות מעולם הרפואה המשלימה ,כמו למשל כירופרקטיקה, אוסטיאופתיה, דיקור, שיאצו, טווינה, כוסות רוח ועוד- כל אלה מהווים כלים וטכניקות ב'ארגז הכלים' של שיטת רפאל. השילוב בין הכלים והטכניקות בכל טיפול מעורר את הגוף לשחרר את מה שמפריע לו. על מנת לשחרר את החסימות שגורמות לעקמת או לכל בעיה בריאותית אחרת. התוצאה היא שהגוף מייצר תהליכי ריפוי פנימיים טבעיים ומשחרר את הבעיה וכמו כן את הכאבים.

סיכום

אפשר לחיות עם עקמת בגב חיים שלמים וטובים. הדבר החשוב ביותר הוא להיות קשובים לגוף שלנו מפני שככל שנעלה על העניין מהר יותר כך פוחתים הסיכויים להחמרה משמעותית. אם אתם חווים כאבים או מזהים תסמינים שעשויים להצביע על עקמת בגב, פנו לרופא/ה שלכם בהקדם האפשרי וככל הנראה תקבלו הפניה לרופא מומחה, צילומים ובירורים אחרים. לאחר אבחנה רצוי בהחלט להתייעץ ולשאול לגבי האפשרויות לטיפולים טבעיים ומשלימים העומדות בפניכם, וחשוב להיות ערוכים לשינויים באורח החיים שלכם. כאן במרכז רפאל נוכל להציע לכם סל טיפולים שלם עם אבחון מדויק, ייעוץ והכוונה לשינוי באורחות החיים וכמובן מגוון טיפולים משלימים שיקלו ויעזרו להשיב את האיזון. צרו קשר עוד היום ונשמח לענות על כל שאלה ולכוון אתכם לטיפול המתאים עבורכם. 

סקוליוזיס או עקמת הוא מצב רפואי המאופיין בעקמומיות לא תקינה של עמוד השדרה. לעמוד השדרה בדרך כלל יש עקומה טבעית קלה, אך בעקמת, עמוד השדרה מתעקל הצידה ויוצר צורת "S" או "C".

הסיבה המדויקת לעקמת לרוב אינה ידועה, המכונה עקמת אידיופטית. עם זאת, עקמת יכולה להיגרם גם ממצבים כמו מחלות עצב-שריר, מומים מולדים, פציעות או מצבים גנטיים מסוימים.

עקמת בגב מאובחנת בדרך כלל באמצעות בדיקה גופנית ומאושרת על ידי בדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן או במקרים מסוימים סריקות MRI, אבחון כירופרקט הבדיקה עוזרת לקבוע את חומרת ומיקומה של עקומת עמוד השדרה.

כן, ניתן לטפל בעקמת, אך הגישה תלויה בחומרת העקמומיות ובגיל הפרט. אפשרויות הטיפול עשויות לכלול אבחון, פיזיותרפיה, רפואה משלימה, חיזוקים, ובמקרים חמורים- ניתוח. אבחון כירופרקט והתערבות מוקדמת חיוניים לתוצאות הטיפול הטובות ביותר.

דילוג לתוכן