כתף קפואה? פרוזן שולדר? זה לא משנה איך תקראו לזה – יש לזה פתרון

כתף קפואה? פרוזן שולדר? זה לא משנה איך תקראו לזה – יש לזה פתרון

הפרעות ובעיות אורתופדיות הן מסוג הדברים שאיש מאיתנו לא רוצה לסבול מהן. לרוב מדובר בבעיות שיכולות לגרום לכאבים כרוניים ומתמשכים, לפגיעה ארוכת טווח ולקושי בביצוע מטלות יומיומיות פשוטות. כתף קפואה היא אחת הדוגמאות להפרעה אורתופדית והיא אף נחשבת די נפוצה. ולכן, ריכזנו עבורכם מידע על התופעה וכמה מדרכי הטיפול שיכולות לעזור לכם להתמודד איתה.

מה זה כתף קפואה?

כתף קפואה (או 'פרוזן שולדר' Frozen Shoulder) היא בעיה אורתופדית המתבטאת בתהליך דלקתי ברצועות העוטפות את מפרק הכתף, בנוקשות באזור, בכאבים כרוניים ובהגבלת התנועה. ללא אבחון וקבלת טיפול מתאים הבעיה עשויה להחמיר ואף ליצור קושי בביצוע פעולות יומיומיות פשוטות כמו נהיגה או לבישת חולצה. זוהי תסמונת די שכיחה, וכשלושה אחוזים מאיתנו יכולים לסבול ממנה במהלך החיים, כשברוב המקרים היא מופיעה לאחר גיל 50 ובתפוצה רחבה יותר בקרב נשים.

הסיבות לכתף קפואה

כיום הסיבות לכתף קפואה אינן ידועות או ברורות לחלוטין, אך אפשר למנות לה כמה גורמי סיכון, כגון:

  • חבלה בכתף או נזק שנגרם בעבר
  • חוסר בתזוזה ממושכת של הכתף (בעקבות ניתוח באזור או החלמה משבר)
  • זוהי בעיה משנית למחלות כמו סוכרת, מחלות לב או ריאה, בעיות בבלוטת התריס וכו'
  • תנועות מהירות או בזוויות לא נכונות, עומס חריג על הכתף

אבחון וטיפול בפרוזן שולדר

בכל מצב של כאבים מתמשכים באזור הכתף בעת תנועה וכן בזמן מנוחה, נוקשות וקושי בביצוע פעולות פשוטות, חשוב להגיע לרופא או לאיש מקצוע כדי לאבחן את הבעיה בזמן ולהתאים את הטיפול המתאים ביותר. במקרה של הזנחה ואי טיפול בזמן, יכול להיווצר נזק לטווח הארוך והכתף עלולה לא לחזור לטווח התנועה הטבעי שלה לאורך זמן. תהליך האבחון ברפואה הקונבנציונלית מתבצע ע"י בדיקת הדמיה, כמו אולטרא-סאונד, CT, מיפוי עצמות או MRI. כשהרופא סבור כי אכן מדובר במצב של פרוזן שולדר, אפשר לטפל במשככי כאבים במינונים שונים בהתאם לחומרת המצב. כמו כן, הרופא יכול להמליץ על הזרקת תרופות המבוססות על סטרואידים, ולעיתים אך תיתכן התערבות כירורגית.

אך מה בנוגע לשיטות טיפול ברפואה משלימה?

טיפול בכתף קפואה במרכז רפאל

במרכז רפאל לרפואה משלימה אנו מציעים עבורכם שלל טיפולים המותאמים באופן אישי למטופל, על פי הבעיה או ההפרעה שממנה הוא סובל. אנו עובדים לפי שיטה ייחודית שנקראת "שיטת רפאל" אשר פותחה על ידי ד"ר רפאל פרטר. זוהי שיטת אבחון וטיפול רב מערכתית שיכולה לטפל במגוון רחב של בעיות רפואיות, ובהן בעיות אורתופדיות כמו כתף קפואה. לכל מטופל בונים תוכנית טיפול המבוססת על כמה שלבי אבחון וטיפול, ואשר משלבת כלים מתחום הרפואה המשלימה. הינה כמה מהטיפולים המוצעים לכם על ידי הצוות המקצועי במרכז, שניתן לטפל באמצעותם גם בפרוזן שולדר:

רפלקסולוגיה

בשיטת טיפול אלטרנטיבית זו כף הרגל משמשת מעין מפה ומשקפת את המצב הבריאותי של מערכות הגוף שלנו, האיברים השונים ואף מצבנו הנפשי. טיפול ברפלקסולוגיה מתבצע על ידי לחיצות ועיסויים בכף הרגל, ובמצב של פרוזן שולדר, המטפל יתמקד באזור השיקוף של הכתף הפגועה נוסף על טכניקות ועיסויים נוספים.

שיאצו

שיאצו היא שיטת טיפול יפנית ותיקה שפותחה לפני כ-100 שנה, ולפיה יש נקודות מיוחדות בגוף ומרידיאנים שהם למעשה מסלולי אנרגיה בגוף, שחסימה או הפרעה בהם יכולה לגרום לכאבים ולדלקות. אם כן, מטרתו של טיפול השיאצו הוא לשחרר את האנרגיה הזאת ולפתוח את החסימות כדי לטפל בבעיה. במקרה של כתף קפואה הלחיצות הממוקדות יכולות לשחרר את הכאב והעומס באזור, לשפר את זרימת הדם ואת טווח התנועה.

טווינא

שיטת טיפול מגע סינית המתבססת על לחיצות ועיסויים לאורך המרידיאנים, מסלולי האנרגיה, בגוף. מטרת הטיפול הוא לשפר את זרימת האנרגיה ואת זרימת הדם בגוף, להביא את הגוף לאיזון ולסייע לו להתרפא. טיפול הטווינא יכול להועיל לבעיות אורתופדיות שונות, ובהן כתף קפואה, משום שכאמור הוא מסייע לזרימת הדם ועל כן מביא להקלת הכאבים ולהחלמה.

עיסוי רקמות

בשיטת הטיפול עיסוי רקמות במרכז רפאל למעשה מתמקדים גם בשכבות העמוקות יותר של השריר, מה שיכול להביא לסיוע בריפוי של בעיות שרירים ורקמות כמו במצב של כתף קפואה, פציעות, ואפילו גם לשיפור בהפרעות עיכול למיניהן ומצבים נפשיים כמו מתח, חרדה ודיכאון.

לסיכום

אף שמדובר בבעיה רפואית שזמן הריפוי שלה עשוי להיות ארוך וקשה, לחלוטין מדובר בבעיה שניתן לפתור באמצעות הליך טיפולי מוקפד ומקצועי. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו במצב של חשש לפרוזן שולדר וכמובן אם אתם סובלים מכל בעיה רפואית אחרת. בעזרת הצוות המקצועי והמגוון במרכז, אנו נמצא עבורכם את הפתרון היעיל והנכון ביותר לכם ולבריאות שלכם.

אף שכתף קפואה היא בעיה רפואית אורתופדית די שכיחה, לא ידועות הסיבות המדויקות לה. יש כמה גורמי סיכון שיכולים להשפיע על הסיכויים ללקות בה, כמו למשל מצבים של מחלות כרוניות כמו סוכרת, חוסר תזוזה ופעילות מתמשכים של האזור ועוד.

לפרוזן שולדר יש כמה דרכי טיפול שיכולות לסייע ולהקל את הכאבים. מצד אחד ניתן לטפל בה בעזרת תרופות ומשככי כאבים, ומצד שני אפשר לפנות לרפואה אלטרנטיבית ולבצע שלל טיפולים שיכולים לעזור כמו טווינא, עיסויים, רפלקסולוגיה ועוד.

משום שהסיבות לכתף קפואה לא ידועות, אי אפשר לדעת כיצד להימנע מהתופעה הזאת. חשוב לשמור על פעילות גופנית ובריאות הגוף ככל הניתן, ובכך לצמצם את הסיכוי ללקות גם בהפרעות בריאותיות אחרות.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן