המדריך המלא לצוואר תפוס

המדריך המלא לצוואר תפוס

צוואר תפוס

טיפול בצוואר תפוס בעזרת הרפואה האלטרנטיבית

צוואר תפוס הוא אחד מהמחלות שהביא איתו העולם המודרני. רובנו עובדים רוב היום בישיבה מול המסך ולא תמיד מספיקים לשלב בחיי השגרה שלנו פעילות גופנית. וכאשר אנו לא יושבים בעבודה מול המסך המחשב, אנו צופים במסך אחר, בפלאפון, שגורם לנו להטות את הצוואר כלפי מטה ולעוות את צורתו הטבעית. לכן, רובנו סובלים משרירים תפוסים באזור הצוואר, העורף, השכמות והכתפיים ומה שמתבטא בכאבים חזקים, סבל ואי נעימות. אף על פי שלפעמים נראה שאין מוצא, יש הרבה טיפולים מעולם הרפואה האלטרנטיבית שיכולים לשפר את כאבי הצוואר ואפילו להעלים אותם. במאמר שלפניכם נבין מהו צוואר תפוס, למה הוא נתפס ואיך הרפואה הטבעית יכולה לסייע בטיפולו. בואו נתחיל.

מהו צוואר תפוס?

צוואר תפוס מאופיין בכאבים ובקושי להזיז את הצוואר בכל טווח התנועה המלא שלו, בעיקר כאשר מנסים לסובב את הראש. לפעמים לכאבים של הצוואר התפוס יכולים להתלוות כאבי ראש, כאבי כתפיים ואפילו בזרועות. כאבים אלו מופיעים בדרך כלל בבוקר בעם הקימה מהמיטה, אך הם יכולים להופיע גם במהלך היום לאחר פעילות עצימה של שרירי הצוואר והכתפיים בעבודה, עקב תנועה לא נכונה באימון ספורט או אפילו בפעולה שגרתית ויום-יומית. ברוב המקרים, הכאבים האלה והתפיסות של האזור עוברים לאחר שבוע פחות או יותר. אבל הדרך שבה נטפל בכאבים האלה יכולה להשפיע מאוד על הכאבים האלה, על זמן ההחלמה שלהם ואפילו אם הם יחזרו או לא. קיימים גם מקרים של כאבי צוואר כרוניים – בעיה אשר יוצרת מצוקה רבה לסובלים ממנה, היות והיא לא נעלמת, אך אין זה אומר שאי אפשר להקל עליה בעזרת טיפולים שונים ומשככי כאבים במקרה הצורך.

מהם הסימנים של צוואר תפוס?

הסימנים של צוואר תפוס הם קודם כל כאבים חזקים בצוואר ובאזורים הקרובים אליו. סימן מובהק של צוואר תפוס הוא כאבים ומתח בצוואר גם כאשר הגוף נמצא במנוחה, כשהגוף רפוי והשרירים רגועים. סימן נוסף לצוואר תפוס הוא כאשר הכתפיים קרובות מידי לאוזניים, כשהן קמורות כלפי מעלה, והסנטר והראש נוטים קדימה, בעקבות כך היציבה הופכת ללא ישרה. עצם הימצאות הגוף במנח כזה מחמירה את הכאבים וגורמת גם לשרירים תפוסים באזורים נוספים. לפעמים, נוסף לכאבים בצוואר, נרגיש גם כאבים בשכמות וקושי להזיז את הזרועות שלנו. אם אתם מזהים את אחד הסימנים האלה כדי לגשת לגורם רפואי לקבלת עזרה, ייעוץ וטיפול מתאים.

מהן הסיבות לכאבי צוואר?

קיימות כמה סיבות לכאבים בצוואר והן יכולות להיות רציניות ולסמן לנו על בעיות נוספות אחרות, ולפעמים הכאבים נגרמים פשוט כתוצאה של פעולה ישירה לא נכונה שעשינו או פציעה שעברנו. פציעות וטראומות באחד המבנים שמרכיבים את עמוד השדרה הצווארי, החוליות, השרירים או המפרקים העדינים שנמצאים שם ואחראים על התנועה של הצוואר ועל היציבה של הראש והגוף שלנו, יכולות בהחלט לגרום לכאבים חזקים מאוד שעלולים להתפשט לכל אזור פלג הגוף העליון. הרבה פעמים יכול להיות שכלל לא נשים לב שנפצענו ונרגיש את הכאבים רק לאחר זמן מה – חשוב לא להתעלם מהכאבים האלה ולבדוק שלא מדובר בבעיה רפואית חמורה.

כמו כן, סיבות נוספות לכאבים בצוואר ובשכמות יכולות לנבוע עקב מחלות שונות – שחיקה של המפרקים או של עמוד השדרה או דלקות שונות של העצמות ואפילו של מערכת העצבים – כל אלה יכולות גם הן להתגלות באמצעות תסמינים של כאבים בצוואר. לפעמים כאבים בצוואר יכולים להיות קשורים גם לחוסר איזון אנטומי של גוף המטופל או לשרירים חלשים של הצוואר, הכתפיים והשכמות.

3 טיפי הזהב לטיפול בצוואר תפוס

ריכזנו בשבילכם שלושה טיפים מעולים שעשויים לטפל ולהקל על הכאבים של הצוואר התפוס:

 1. תרגיל לצוואר: אפשר לנסות לשחרר את הצוואר התפוס באמצעות ביצוע תרגיל פיזיותרפיה פשוט, אשר גורם למתיחה של שרירי הצוואר – נזיז את הצוואר בעדינות מצד ימין לצד שמאל וננסה להגיע עם הסנטר לכתף.
 2. לקרר את האזור: לעיתים קירור של השרירים הכואבים באמצעות קרח עטוף במגבת או מגבת לחה וקרירה במשך כרבע שעה יכול לעזור מאוד להפחתת הדלקת באזור.
 3. משחה להרגעת הכאב: ישנן משחות רבות אשר מכילות רכיבים מאלחשים או רכיבים משככי כאבים אשר במריחה ישירה על האזור הכואב יכולות להפחית את המתיחות בו.

מהו הטיפול לכאבי צוואר ברפואה אלטרנטיבית ?

לא קל לטפל בכאבי צוואר וכמעט תמיד הטיפול אשר יעזור הכי הרבה יהיה טיפול מקצועי, בדרך כלל בעזרת אחת משיטות הרפואה הקונבנציונליות. לאלו מאיתנו שמעוניינים בשיטות טיפול טבעיות יותר, שהרפואה הקונבנציונלית לא מציעה, יכולים לפנות לעולם הרפואה האלטרנטיבית. לעולם הרפואה האלטרנטיבית הטבעית ישנם הרבה פתרונות לטיפול בכאבים בצוואר, בעיקר לכאבים כרוניים שלא מרפים, בעזרת כמה וכמה דרכים טבעיות.

אם ניסיתם פתרונות תרופתיים, משחות ותרגילים שלא עזרו להרגיע את האזור המתוח, כדאי לשקול לנסות פתרונות נוספים שפותחו על ידי אנשי מקצוע מעולמות הרפואה האלטרנטיבית השונים כמו הפיזיותרפיה והכירופרקטיקה והוכחו כיעלים.

 • רפלקסולוגיה – רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול שמתבצעת באמצעות עיסוי בכפות הרגליים. לפי שיטה זו אפשר להבחין ולטפל בחסימות שונות ובבעיות בגוף באמצעות לחיצה והזזה של רקמות בכפות הרגליים. לפי הרפלקסולוגיה, המטפל מבחין בבעיות הקיימות בגוף לפי מנח כפות הרגליים ומשחרר את האנרגיות החסומות שמפריעות וגורמות גם לכאבים בצוואר. יש האומרים כי אפשר להרגיש בהקלה כבר אחרי הטיפול השני, וכי כדאי לעשות טיפולים כאלו גם כאשר אין כאב ממשי.
 • דיקור סיני – זהו טיפול אשר מסתמך על הפעלת לחץ בנקודות ספציפיות בגוף בהן זורמת או חסומה אנרגיית צ'י. לפי שיטת הדיקור הסיני המסורתית, מחטים דקות וארוכות, אשר מוחדרות לרקמות ושרירים ספציפיים, גורמות לשחרור החסימות של אנרגיות הצ'י באזורים מסוימים ויכולות לסייע לגוף לטפל בעצמו ולהקל על כאבים ועל דלקות מקומיות בשרירים הכואבים והמתוחים גם בצוואר.
 • עיסוי רקמות עמוק – כשמו כן הוא, העיסוי הטיפולי אשר מתמקד בהפעלת לחץ גופני על רקמות תפוסות בעזרת חימום קודם של השרירים הכואבים. הטיפול מיועד למי שסבל מפציעות רציניות ופגיעות בשרירים ובמפרקים. עיסוי רקמות עמוק פועל אפילו על הרצועות ועל הגידים בשרירים וביכולתו לשחזר את תפקודי השרירים, לשכך כאבים ולהרגיע את מערכת העצבים הכללית.

  מה ההבדל בין כאבי צוואר לצוואר תפוס?

  כאבי צוואר וצוואר תפוס הם מצבים קשורים. כאבי צוואר מתייחסים לאי נוחות או כאב שחווים באזור הצוואר, שיכולים להקיף מגוון רחב של תחושות וגורמים. זה יכול להיגרם על ידי גורמים שונים כגון מתיחות שרירים, פציעות, יציבה לקויה או מצבים רפואיים בסיסיים.

  מצד שני, צוואר תפוס מתייחס ספציפית לתחושה של מוגבלות בניידות או גמישות מופחתת בצוואר. לעתים קרובות הוא מרגיש צמוד, מה שמקשה או לא נוח להזיז את הצוואר מצד לצד או למעלה ולמטה. צוואר תפוס יכול להיות סימפטום של כאבי צוואר, הנובעים בדרך כלל מהתכווצויות שרירים או שרירי צוואר מתוחים.

לסיכום

הרפואה האלטרנטיבית היא כבר מזמן לא רק בגדר אלטרנטיבה. כאבי צוואר, בין אם נוצרים מצוואר תפוס או מצוואר פגוע, הם כבר גזרת גורל, גם אם מדובר בכאבים כרוניים. אם מטפלים בכאבי צוואר בצורה אשר מתאימה לגוף שלנו ולבעיה שלנו, אפשר לשפר משמעותית את איכות החיים, את טווח התנועה של הצוואר ולשחרר כאבים נוספים שנגרמים בעקבות כאבים אלו, כמו לדוגמה כאבי ראש. לשם כך הרפואה האלטרנטיבית מציעה פתרונות מגוונים אשר משפיעים ועובדים על רבדים שונים של בעיות בטיפול ובסיוע בהקלה של כאבים גופניים, שרירים מתוחים וטראומות למפרקים השונים בכתפיים, השכמות והצוואר.  

יש לשים כרית חימום או קירור על האזור הכואב, לעשות מתיחות צוואר ותרגילים, ולעסות בנגיעות קלות את האזור.

עליך לפנות לרופא אם הכאבים מלווים בחום, כאב ראש, חוסר תחושה או עקצוץ בזרועות או בידיים, או אם הכאב חמור ואינו חולף לאחר מספר ימים.

כן, שינה עם הצוואר במצב לא נוח או שימוש בכרית ללא תמיכה עלולים לגרום לצוואר תפוס.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן